Autorzy: Mateusz Bereta, Oskar Jany, Paweł Czyż i Piotr Adamczak
To polecenie dzięki któremu możemy zobaczyć konfigurację sieciową interfejsów sieciowych i nie tylko. Odpowiednikiem w systemie linuksowym jest ifconfig.
To polecenie którego używamy do diagnozowania połączeń sieciowych. Dzięki niemu możemy sprawdzić czy mamy komunikację między naszym komputerem a hostem. Mierzy też ewentualną liczbę zgubionych pakietów.
Znany w linuksowych systemach jako traceroute. Polecenie to pokazuje trasę jaką pakiet musi przebyć żeby dotrzeć do podanego hosta.
Dzięki temu poleceniu możemy uzyskać szczegółowe informacje o witrynie, hoście z serwera dns z którego korzysta nasz komputer.
Po wywołaniu tego polecenia najpierw wyświetlane są informacje o serwerze dns (2 pierwsze linie), a trzy ostatnie mówią użytkownikowi o adresie IP, nazwie serwera i aliasach (jeśli są) serwera który sprawdzał.
Polecenie służy do konfiguracji interfejsów sieciowych w wierszu poleceń systemu Windows.
Tym poleceniem jesteśmy też w stanie wyświetlić aktualną konfigurację interfejsów sieciowych. netsh interface ip show config
Przykładowa konfiguracja wygląda następująco
netsh interface ip set address name="Połączenie lokalne" source=static addr=192.168.0.100 mask=255.255.255.0
gateway=192.168.0.1 gwmetric=0
Program wyświetla listę dostępnych sieci wraz ze średnią jakością połączenia, ostatnią jakością połączenia, algorytmem uwierzytelnienia i innymi informacjami.
Program odczytuje zapisane hasła sieci bezprzewodowych i pokazuje je w formie list. Umożliwia też eksport do pliku w celu zaimportowaniu na innym komputerze.
Program służy do monitorowania procesów wykorzystujących połączenia za pomocą protokołów TCP lub UDP.
whois pokazuje dane z rejestru domen. Można tam znaleźć dane o firmie rejestrującej jak i o właścicielu domeny.
Program pokazuje wszystkie udziały sieciowe które są dostępne w sieci, a także wyświetla informacje o przydzielonych uprawnieniach.
Autorzy: Mateusz Bereta, Oskar Jany, Paweł Czyż i Piotr Adamczak